Skip to main content

Statut fundacji

Rozdział I
Postanowienia ogólne.

§ 1

Fundacja pod nazwą „Polska Fundacja Rozwoju Chirurgii Robotycznej”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została przez Pawła Dutkiewicza (ur. 22.01.1984), zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym z dnia 07.09.2022 r. nr rep. A 10316/2022, sporządzonym przez Notariusza Katarzynę Janik w Kancelarii Notarialnej w Wołominie przy ulicy Ogrodowej nr 8.

§ 2

Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r. Nr 46 poz. 203 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego Statutu.

§ 3

Fundacja posiada osobowość prawną, którą nabywa z chwilą wpisania do rejestru fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

§ 4

1.  Siedzibą Fundacji jest miasto Wołomin.

2. Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.

§ 5

Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie i przedstawicielstwa w kraju i za granicą oraz tworzyć i przystępować do spółek handlowych lub uczestniczyć w fundacjach.

§ 6

Czas trwania Fundacji jest nieograniczony

§ 7

1. Fundacja używa pieczęci z nazwą Fundacji.

2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

§ 8

Fundacja jest organizacją pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

§ 9

Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Zdrowia.

Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji.

§ 10

Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju Chirurgii Robotycznej i dziedzin pokrewnych w Polsce poprzez wspieranie rozwoju wiedzy medycznej i umiejętności operowania przy udziale technik robotycznych, a także doskonalenia techniki robotycznej wykorzystywanej do poprawy zdrowia ogółu społeczeństwa.

§ 11

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

1. Doskonalenie kadr lekarskich, pielęgniarskich i innych, związanych z leczeniem przy udziale technik robotycznych, w formie organizowania i finansowania staży naukowych krajowych i zagranicznych, udziału w konferencjach i zjazdach szkoleniowych oraz fundowania stypendiów naukowych oraz w innych formach.

2. Finansowanie zakupów specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej.

3. Finansowanie i prowadzenie badań i prac naukowych, badawczo-rozwojowych oraz prac innowacyjno-wdrożeniowych w dziedzinach nauk medycznych i technicznych. Pozyskiwanie grantów na badania naukowe związane z celami Fundacji.

4. Prowadzenie działalności z zakresu informacji naukowej w dziedzinie chirurgii robotycznej oraz dziedzin pokrewnych.

5. Organizowanie i finansowanie sympozjów, targów i konferencji naukowych.

6. Wspieranie finansowe i organizacyjne przedsięwzięć promujących chirurgię robotyczną oraz promujących ochronę i profilaktykę zdrowotną.

7. Wspieranie finansowe i rzeczowe placówek, firm i instytucji, których zadaniem jest prowadzenie działalności w zakresie objętym celami Fundacji, a także tworzenie i wyposażanie Oddziałów i Sal Operacyjnych w zakresie Chirurgii.

8. Współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, organizacjami pozarządowymi oraz osobami fizycznymi, prawnymi i innymi podmiotami działającymi w zakresie objętym celami Fundacji.

9. Prowadzenie działalności szkoleniowej, informacyjno-edukacyjnej i wydawniczej.

10. Prowadzenie działalności w zakresie rehabilitacji, ochrony i promocji zdrowia oraz wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

11. Prowadzenie działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej.

12. Finansowanie leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wyniku leczenia lub pracy przy udziale technik robotycznych.

13. Organizowanie i prowadzenie szkoleń związanych z realizacją celów Fundacji oraz wolontariatu.

§ 12

Dla osiągnięcia swoich celów Fundacje może wspierać działalność innych osób prawnych lub osób fizycznych, zbieżną z celami Fundacji.

§ 13

Przedmiotem działania Fundacji jest gromadzenie środków materialnych, pomnażanie i wydatkowanie ich dla realizacji celów Fundacji.

Rozdział III.
Majątek Fundacji.

§ 14

Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w wysokości 10.000 PLN oraz narzędzia chirurgiczne przyznane przez Fundatora w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji oraz składniki majątkowe w tym nieruchomości, ruchomości i prawa nabyte w trakcie działalności Fundacji.

§ 15

Fundusz założycielski Fundacji stanowi trwałą podstawę bytu Fundacji i nie może być uszczuplony bez zgody Fundatora. Działalność Fundacji finansowana jest z jej przychodów.

§ 16

W ramach majątku Fundacji na prowadzenie działalności gospodarczej Fundator przeznacza kwotę w wysokości 2000 PLN

§ 17

Zarząd Fundacji lokuje majątek Fundacji na rachunkach bankowych, w papierach wartościowych, udziałach spółek, jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomościach, a także poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek. Przy lokacie majątku Fundacji winna być brana pod uwagę w pierwszym rzędzie ochrona przedmiotu inwestycji przed jej dochodowością.

§ 18

Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności pochodzą w szczególności z:

1. Darowizn, spadków, zapisów.

2. Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, prowadzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Subwencji, dotacji, grantów od osób prawnych i fizycznych oraz organizacji.

4. Wpływów pochodzących z wkładów na rachunkach bankowych, lokat, kapitałowych, papierów wartościowych.

5. Dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego oraz praw majątkowych.

§ 19

1. Przychody z darowizn, spadków i zapisów oraz subwencji i dotacji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.

2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.

3. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o podjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, gdy uzna to za korzystne dla Fundacji.

 § 20 

1. Majątek Fundacji może być wykorzystywany na rzecz Fundatora, członków władz Fundacji lub pracowników oraz ich osób bliskich, pod warunkiem, że wykorzystanie to wynika bezpośrednio ze statutowego celu Fundacji.

2. Fundacja nie ma prawa do wykorzystywania majątku na rzecz Fundatora, członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich Osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.

3. Fundacja nie może dokonywać zakupów towarów lub usług od Fundatora, członków władz Fundacji, jej pracowników lub ich osób bliskich, bądź podmiotów, w których uczestniczą Fundator, członkowie władz Fundacji, jej pracownicy lub ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Rozdział IV.
Organy Fundacji.

§ 21

Organem Fundacji jest:

1. Zarząd Fundacji

Rozdział V.
Zarząd Fundacji

§ 22

1. Zarząd Fundacji składa się z jednej do trzech osób i jest powoływany przez Fundatora na okres wspólnej kadencji. Kadencja Zarządu trwa 3 lata.

2. Fundator może zostać członkiem Zarządu.

3. Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku rezygnacji, śmierci, bądź odwołania członka Zarządu.

4. Fundator może odwołać Zarząd lub każdego z jego członków w każdym czasie.

5. Członkowie Zarządu mogą być wybierani do jego składu wielokrotnie.

§ 23

1. Fundator wskazuje Prezesa Zarządu.

2. Prezes kieruje pracami Zarządu.

§ 24

Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.

§ 25

Do kompetencji Zarządu należy:

1. Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji i reprezentowanie Fundacji na zewnątrz.

2. Opracowywanie aktualnych planów działania oraz rocznych sprawozdań przewidujących i uwzględniających politykę inwestycyjną Fundacji i przychody uzyskiwane wskutek jej prowadzenia.

3. Opracowywanie wieloletnich planów działania Fundacji określających długofalowe kierunki jej działania.

4. Sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji.

5. Zaciąganie zobowiązań w imieniu Fundacji.

6. Powoływanie oddziałów, zakładów, filii i przedstawicielstw Fundacji.

7. Możliwość przyznawania odznak, medali honorowych i innych nagród i wyróżnień osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.

8. Opracowywanie projektu regulaminu wynagradzania pracowników Fundacji

9. Przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji.

10. Zarząd ponosi odpowiedzialność za właściwe finansowanie działalności statutowej Fundacji, w tym także za odpowiednie lokowanie jej środków majątkowych, zapewniające przewidywane przychody i trwałość majątku Fundacji.

§ 26

Członkowie Zarządu Fundacji nie pobierają wynagrodzenia za udział w pracach tego organu, mogą jednak w uzasadnionych przypadkach otrzymać zwrot poniesionych wydatków, związanych z tą działalnością.

§ 27

1. W przypadku jednoosobowego Zarządu oświadczenia woli w imieniu Zarządu Fundacji składa Prezes Zarządu.

2. W przypadku wieloosobowego Zarządu oświadczenia woli w imieniu Zarządu Fundacji składa Prezes Zarządu działający łącznie z innym członkiem Zarządu.

§ 28

1. Każdy członek Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Fundacji. Dla dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu niezbędne jest podjęcie przez Zarząd formalnej uchwały.

2. Uchwały Zarządu mogą być powzięte, jeżeli jego członkowie zostaną prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu Zarządu.

3. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jego członków, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Zarządu.

§ 29 

1. Członkowie Zarządu mogą pozostawać w stosunku pracy.

2. Wynagrodzenie członków Zarządu określa Fundator.

3. Umowy o pracę z pracownikami Fundacji podpisuje Prezes Zarządu. Umowy o pracę z członkami zarządu podpisuje pełnomocnik powołany uchwałą Rady Fundacji.

4. Wynagrodzenia dla członków Zarządu i pracowników Fundacji wypłacane są ze środków Fundacji.

§ 30 

1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 6 m-cy.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Fundator lub Prezes Zarządu.

3. Posiedzenia Zarządu mogą być zwoływane pisemnie lub za pomocą wiadomości tekstowych, telefonicznie, elektronicznie albo w formie ustnego zawiadomienia skierowanego bezpośrednio do jej członków.

4. Posiedzenia Zarządu mogą być prowadzone telefonicznie, w sposób umożliwiający porozumienie się wszystkich uczestniczących w nim członków. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego telefonicznie uznaje się miejsce pobytu prowadzącego to posiedzenie.

5. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Zarządu.

Rozdział VI.
Zmiana Statutu.

§ 31 

Decyzje w kwestii zmiany Statutu podejmuje Fundator.

Rozdział VII.
Zmiana celu Fundacji. 

§ 32

1. Fundator uprawniony jest do zmiany celu, dla którego Fundacja została powołana.

2. Zmiana celu Fundacji następuje w drodze zmiany postanowień niniejszego Statutu i wymaga rejestracji przez właściwy sąd.

Rozdział VIII.
Połączenie Fundacji.

§ 33 

1. Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją, na warunkach określonych przez zainteresowane strony. Połączenia może nastąpić zarówno poprzez przejęcie, jak i poprzez zawiązanie nowej fundacji. W przypadku połączenia poprzez przejęcie Fundacja może być zarówno stroną przejmującą, jak i przejmowaną.

2. Organem uprawnionym do określenia warunków połączenia oraz dokonania wszelkich czynności związanych z przeprowadzeniem połączenia z zastrzeżeniem § 42 jest Zarząd.

3. Połączenie, o którym mowa w ust. 1, nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mogłyby się zmienić cele Fundacji.

§ 34

 Decyzję w sprawie połączenia podejmuje Fundator.

Rozdział IX.
Likwidacja Fundacji.

§ 35

Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana.

§ 36 

1. Decyzję w przedmiocie likwidacji podejmuje Fundator.

2. Likwidatorem Fundacji może być Zarząd albo osoba wskazana przez Fundatora.

3. Majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostanie w całości przeznaczony na cele zbliżone z celami Fundacji określonymi w § 10 i § 11 Statutu.

4. Konkretne cele na jakie zostanie przeznaczony majątek zostaną wskazane przez Fundatora.

§ 37 

1. W przypadku śmierci Fundatora jego rolę przejmuje spadkobierca wskazany w oświadczeniu woli.

2. W przypadku nagłej śmierci Fundatora bez wskazania spadkobiercy rolę Fundatora przejmuje Prezes Zarządu.

Rozdział X.
Postanowienia końcowe.

§ 38

Zarząd Fundacji składa Ministrowi Zdrowia corocznie sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedni w ustawowym terminie.

§ 39

Statut Fundacji wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Close Menu

Telefon:
+48 508 340 151

Email:
kontakt@fundacjachirurgiirobotycznej.pl

Adres:
Mieszka I 5 lok. 2
05-200 Wołomin